Trawniki

Trawniki Twój Ogrodnik Marcin Pestka - Profesjonalne usługi ogrodnicze Chojnice, człuchów i okolice: zakładanie trawników, systemy nawadniania, pielęgnacja ogrodów 4

Zakładanie trawników

 

Oferujemy zakładanie trawnika zarówno z siewu, jak i z rolki. Gleba niezależnie od sposobu zakładania „zielonego dywanu” jest starannie przygotowywana. Teren jest glebogryzowany przy pomocy specjalistycznego sprzętu tj. glebogryzarki separacyjnej.

Wertykulacja – co to?

 

Zabieg ten polega na pionownym nacięciu darni (trawnika) za pomocą wertykulatora spalinowego bądź ręcznego. 

 

Po co?

 

Wertykulacja jest niezbędna do prawidłowego rozwoju trawnika. Dzięki temu zabiegowi ziemia jest napowietrzona oraz wygrabiony jest mech i stara sucha darń nie pozwalająca się rozrastać świeżej trawie. Dzięki pionowym nacięciom woda wraz składnikami pokarmowymi może lepiej przedostawać się do strefy korzeniowej trawy.

 

Kiedy i jak często wykonywać ten zabieg?

 

Najczęściej ten zabieg wykonuje się raz do roku wczesną wiosną – marzec/kwiecień. Niekiedy wykonuje się go również jesienią (sierpień/wrzesień). Jeżeli przegapiliście Państwo optymalny termin lepiej nie czekać do jesieni. Zabieg wykonany w późniejszym terminie niż wiosenny i tak pozwoli trawie się rozrastać.

Wraz z zabiegiem wertykulacji wykonujemy równocześnie dosiewkę trawy z mulczem. Pozwoli to wypełnić puste miejsca po większych ubytkach w trawniku spowodowanych np. przez mech.

 

Piaskowanie

 

Po zabiegu wertykulacji na glebach cięższych polecamy zabieg piaskowania. Ma on na celu rozluźnienie gleby. Dzięki temu woda, składniki pokarmowe oraz tlen łatwiej wnikają w ziemię.

 

Koszenie

 

Oferujemy koszenie trawników oraz nieużytków. Mogą Państwo skorzystać z naszej abonamentowej opieki nad ogrodem dzięki czemu koszt koszenia nie jest duży. Oferuję również koszenie nieużytków za pomocą kosy spalinowej, oraz oczyszczanie działek zarośniętych krzewami bądź samosiejkami.

 

Nawożenie trawników i roślin

 

Dostarczanie składników pokarmowych jest podstawą zdrowego wyglądu trawnika. Niedobór niektórych pierwiastków sprawia, że trawa żółknie, natomiast nadmiar może spowodować złe przezimowanie trawy. Dzięki odpowiedniemu żywieniu trawnika zmniejsza się liczba chwastów.

Oferujemy 3 metody nawożenia:

  • nawozami długodziałającymi
  • nawozami szybkodziałającymi (zabieg wykonywany jest co miesiąc dawką zalecaną)
  • nawożenie w oparciu o analizę chemiczną gleby (podanie dokładnej ilości nawozu szybkodziałającego w oparciu o braki składników pokarmowych w glebie)

 

Nawożenie długodziałające trawników

 

Do nawożenia trawników stosujemy nawozy Holenderskiej firmy Barenbrug. Jest to lider światowy w produkcji nasion traw i nawozów.

W trakcie sezonu wegetacyjnego nawożenie wykonywane jest dwukrotnie. Raz na początku sezonu III-VI, a następnie VIII-X. Zaletą nawozów tej firmy jest to, że około 50% azotu jest powlekane specjalną otoczką. Dzięki takiemu rozwiązaniu część azotu jest natychmiast dostarczana do trawy a pozostała w ciągu następnych 3-4 miesięcy. Składniki pokarmowe nie są uwalniane przez rozpuszczanie granulek tylko przez półprzepuszczalną otoczkę, która w zależności od temperatury przepuszcza składniki pokarmowe odpowiednio do obecnego zapotrzebowania trawy.

 

Wapnowanie

 

Ma na celu odkwaszenie gleby oraz poprawienie jej właściwości fizycznych, chemicznych oraz biologicznych. Dzięki odpowiedniemu pH gleby zwiększa się dostępność składników pokarmowych, które mogą być lepiej wykorzystane przez trawę. Również zbyt kwaśna gleba powoduje powstawanie mchu oraz filcu na trawniku.

Kiedy wykonać?

Zabieg ten wykonuje się w okresie jesienno-zimowym. Dla podtrzymania prawidłowego odczynu zabieg ten wykonuje się co 2-3 lata.